Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?

1

iPhone cep telefonları şu anda dünyada en çok satılan ve teknolojisi en iyi olan markalar arasında bulunuyor. Apple ise fiyat ve performans dengesini ön planda tuttuğundan dolayı kaliteli cihazlar üretmeye odaklanmış durumda. Bunun içinde dünyada kaliteli ancak pahalı bir üretici olarak bilinmektedir.

Ülkemiz için baktığımızda ise yine cep telefonu marka ve modelleri arasında en yüksek fiyat iPhone cep telefonlarında dolayısıyla insanlar yüksek fiyatlı olmasından dolayı alternatif arayışına giriyorlar. Doğal olarak bu da yurt dışından iPhone getirmek sorusunu gündeme getiriyor.

Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?
Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?

Öncelikli olarak şunu belirtelim. Türkiye’de yaşayan birisinin kargo ile yurt dışından cep telefonu getirmesi söz konusu değil.  Dolayısıyla yurt dışı bir e-ticaret sitesinden cep telefonu almışsanız bu telefon gümrüğe takılır ve elinizse ulaşmaz. Bunun içinde insanlar yurt dışından iPhone getirebilmenin yollarını arıyorlar.

Yurt Dışından Telefon Getirmek

Mesela yurt dışından Amerika’dan iPhone getirmek istediğinizi ele alalım. Yapmanız gereken Amazon üzerinden sipariş vermek olacaktır ve doğal olarak gümrükten geçmeyecek. Bu durumda paranızın iadesinin de olmuyor olması sizi zarara uğratacaktır.

Yurtdışından telefon almak istediğinizde izlemeniz gereken yol şu şekilde olacak. Yurtdışına kendiniz çıkacaksınız ya da bir tanıdığınız sizin için oradan alıp getirecek. Telefon burada doğrudan çekmeyeceğinden dolayı IMEI kaydını yaptırmanız gerekiyor. Yani yurtdışından aldığınız telefonu uzun süre kullanmak istiyorsanız kaydettirmeniz gerekiyor. Bu da elbette ücretli olacaktır. Ücret olarak 2022 yılında rakam 3 bin lira iken 2023 yılında 6 bin liraya çıkarılmıştır. Bu da satın aldığınız cep telefonunun üzerine ekstra eklemeniz anlamına geliyor.

Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?
Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?

Eğer bu şekilde bir yol izlerseniz o zaman cep telefonunuzu istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Hatta cihazınız Türkiye’de de garanti kapsamında bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise bir kişinin tek bir pasaportla telefon getirebileceğidir. Üstelik bunu da en az 3 sene yapabilir.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir