Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?

0

Domain bilindiği üzere alan adıdır. Hosting ise bir internet sitesinin barındırıldığı ana bilgisayardır. Domain ve hosting bir firma üzerinde bulunurken bazı durumlarda ise farklı firmalarda olabilir. Böyle bir durumda domain farklı bir firmadan hosting farklı firmada ise birleştirme işlemi gerçekleştirilebilir.

İnternet sitesi tasarlanırken domain ile hosting bağlantısının yapılması gerekir. Eğer her iki hizmeti de aynı firmadan alıyorsanız sizin ayar yapmanıza gerek yoktur. Firma bağlantı ayarlarını kendisi yapacaktır. Farklı firmalardan alınan hizmetlerde ise DNS sunucu yönlendirmesinin yapılması gerekir.

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?
Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Farklı Firmadaki Alan Adının Kullanılması

Domaininizi farklı firmadan almışsanız internet sitenizin yayınlanabilmesi için hosting sunucusunda DNS ayarlarının değiştirilmesi gerekir. Bunun için cPanel kontrol yönetim sisteminde kendi kullanıcı adları ile bağlantı yapılarak tüm ayarlar düzenlenebilir. Domain adresinin olduğu sunucu üzerinde girilmesi ile web sitesi ziyaretçisi yönlendirilmiş olacaktır.

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?
Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Hosting – Domain İlişkisi

Bir internet sitesi kurulduktan sonra hosting sunucusu üzerinden yayına girer. Günlük ziyaretçi bu noktada oldukça önemlidir. Hosting paketinizi seçerken günlük ziyaretçi artışınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. E-ticaret siteleri geleceği düşünerek hareket ettiğinde doğru planlama ile daha hazırlıklı hale gelmiş olacaktır.

Hosting kullanmak isteyenlerin kiralama işlemi sonrasında ilk olarak DNS sunucu değişikliğini yapması gerekiyor. Yapılan DNS sunucu değişikliği sonrasında bilgileri güncellenmiş olacak ve web sitesine erişim sağlamış olacaklardır.

DNS değiştirme işlemleri 5 dakika içerisinde yapılabilir. Domain ve hosting bağlantıları oluşturulduktan sonra artık kullanıcılar kendi e-posta adreslerini de açabilirler. Tüm bu işlemlerle ilgili olarak sunucu firma size hangi ayarları yapmanız gerektiğini internet sitelerinde detaylı bir şekilde paylaşmış olacaklardır.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir