Backdoor (Arka Kapı) Nedir, Nasıl Oluşur?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Backdoor (Arka Kapı) Nedir, Nasıl Oluşur?

0

Backdoor, arka kapı olarak da bilinen bir yazılımdır. Bir program içerisine gömülerek oluşturulabileceği gibi farklı bir program olarak da yazılabilir. Donanım yazılımda veya işletim sistemi içerisinde bulunan bu yazılım sayesinde Trojen yani Truva atı şeklinde yüklenebilir.

Backdoor Nasıl Oluşur?

Backdoor bilerek ya da bilmeyerek yapılabilir. Yazılımcıların geliştirmiş olduğu programların hataları arka kapı açığı oluşmasına neden olabilir. Doğal olarak bu açık kapıları engellemek için bilgisayarın zaman zaman güncellenmesi yapılır.

Backdoor açıkları genellikle güvenlik şirketleri ya da iyi olan hackerlar tarafından tespit edilir. Bu açık kapatıldıktan sonra tekrardan güncelleme yapılarak güvenlik sağlanmış olur. Yaşanan bu açık ve kapama olayıyla ilgili olarak insanların bilgilendirilmesi ve olası risklerden haberdar edilmesi de önemlidir.

Backdoor (Arka Kapı) Nedir, Nasıl Oluşur?
Backdoor (Arka Kapı) Nedir, Nasıl Oluşur?

Bir yazılımda backdoor tespit edilmesi ve bu tespiti yapan kişinin de bilgisayar korsanı olması halinde suç işlemek amacıyla kötü niyetli olarak kullanılabilir. Gizlilik içerisinde yapılan bir eylem olduğundan dolayı anlaşılmaz ve uzun süreli bir tehdit oluşturabilir.

Bilgisayar üzerindeki zararlı yazılımların en önemli nedeni korsan veya kopya olan yazılımların aktif edilmesidir. İnsanlar gün içerisinde internette gezinirken indirdiği programlar e-mail gibi yöntemler veya gönderilen linklere tıklama virüsün bilgisayara bulaşmasına ve doğal olarak dijital varlığınızın risk altında olmasına neden olur.

Backdoor Virüsleri Nereden Yayılır?

Backdoor virüsleri en çok ücretsiz olan programlar, korsan yazılımlar, crack, serial paylaşımlar ve 18+ siteler bulaştırır. Bu nedenle özellikle işiniz amacıyla kullanmış olduğunuz bilgisayarlarınızda bu gibi işlemlerden uzak durmanız gerekir.

Backdoor (Arka Kapı) Nedir, Nasıl Oluşur?
Backdoor (Arka Kapı) Nedir, Nasıl Oluşur?

Arka kapı açmak bilerek de yapılabilir. Donanım ve yazılım üreticileri bu durumu gizli tutarak sisteme bilerek dahil edebilir. Buradaki amaç ise kullanıcılara destek vermek, ulusal güvenlik amacıyla ya da çocuk oyunlarında bilerek açılır. Bu tip işlemler farklı alanlara hizmet verdiği için iyi niyet taşırlar.

Backdoor Nasıl Kullanılır?

Arka kapı kullanımı basit bir şekilde yapılabilir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz herhangi bir program kişisel ve gizli bilgilerinize ulaşamaz. Yalnızca hedeflemiş olduğu işi yapar. Örneğin bilgisayar oyunu indirdiğinizde arka kapı sadece bu oyun açık olduğunda devreye girer.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir