Çekim Yaparken Kamera Titrememesi İçin Ne Yapmalı?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Çekim Yaparken Kamera Titrememesi İçin Ne Yapmalı?

0

Cep telefonu ya da tabletinizle titremeden çekim yapmak bazılarının merak ettiği bir konudur. Özellikle yaptığı işten para kazanan ya da sosyal medyayı aktif olarak kullananlar çekimleri esnasında ellerinin titrememesi ya da yakınlaştırdıklarında görüntünün titrememesi için çözümlerin neler olabileceğini merak ediyorlar. Biz bu makalemizde çekim yaparken kamera titrememesi için ne yapmalı? Sorusunun yanıtını verelim istedik.

Gimbal Nedir?

Kameranızı Sabit Tutmalısınız

Kameralardan istenilen görüntünün elde edilebilmesi için genellikle sabit bir nesne üzerine oturtulmaya çalışılır. Bunu eski Türk filmlerinin kamera arkalarını incelediğimizde de görebiliyoruz. O zamanın teknolojisiyle profesyonelce denilen bu yöntemlerde kamera bir kızak üzerine konularak hareketi kızağın yapması sağlanırdı. Hatta elinde kamera ile çekim yapan birini asla göremezdiniz. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesiyle artık bir kızağa bağlı olmadan ve isteyen herkesin profesyonelce çekim yapması mümkün. Bunu yapabilmek için ihtiyaç olan tek şey ise gimbal denilen bir cihaz.

Gimbal Nedir?

Peki, gimbal nedir?

Gimbal Nedir?

Gimbal profesyonel görüntüleri elde edebilmek için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde kamerayı istediğiniz her hangi bir yöne doğru çevirirken stabil şekilde kalmasını sağlamış olursunuz.  İnsan ne kadar sağlıklı ve hassas olursa olsun iskelet sisteminin herhangi bir cismi stabil bir şekilde tutabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla kendi vücudunuzla yapmaya çalıştığınız işlerde titreme söz konusu olacaktır.

Gimbal sayesinde kameranız herhangi bir yere döndürüldüğünde titremeyeceği gibi yukarı aşağı giderken ya da çok hızlı hareket ettiğinizde bile bozulma olmayacaktır.

Eskiden kızak üzerinde çekilmeye çalışan film kameraları bugün farklı boyutlardaki gambel ile birlikte daha kolaylıkla çekilebilmektedir.

Gimbal’ın özelliklerinden birisi de kendi üzerinden kontrol edilebiliyor olmasıdır. Üzerindeki kablosuz bağlantıyla birlikte kolayca kontrol edilebilir.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir