Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır ?
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır ?

0

Bugün yazımızda deprem çantası nasıl hazırlanır konusu hakkında bilgi vereceğiz. Deprem çantasında olması gerekenler tamamen size özeldir. Kişisel ihtiyaçlara ve bölgenizdeki koşullara göre değişebilir. Örneğin kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa size belirli bir süre yetecek kadar ilaç çantanızda bulundurulabilir. Yada bulunduğunuz bölgede hava şartları soğuksa ona göre malzeme seçebilirsiniz. Yani deprem çantasında neler olmalı sorusunu kendinize sormalısınız. Genel olarak deprem çantası içinde neler olmalı bizde düşüncelerimizi sizinle paylaşacağız.

 1. Çanta seçimi: Dayanıklı ve su geçirmeyen bir çanta seçmelisiniz. İdeal olarak, bir sırt çantası, valiz veya bir su geçirmez çanta seçebilirsiniz.
 2. İhtiyacınız olan malzemeleri toplayın: Deprem çantanızda bulunması gereken öğeler arasında su, yiyecek, ilk yardım malzemeleri, lamba, pil, güncelleştirilmiş bir harita, cep telefonu şarj cihazı, rüzgarlık, atık poşeti, kalem ve kağıt gibi öğeler bulunabilir.
 3. Malzemeleri çantaya yerleştirin: Her şeyi düzenli bir şekilde çantaya yerleştirin ve ulaşabileceğiniz şekilde düzenleyin.
 4. Çantayı periyodik olarak kontrol edin: Deprem çantanızı sık sık kontrol edin ve ihtiyacınız olan malzemeleri yenileyin.

  deprem çantası nasıl hazırlanır
  Deprem çantası nasıl hazırlanır

Deprem Çantası İçindekiler

Burada deprem çantası için önerilen temel öğelerin bir listesi bulunmaktadır:

 1. Su: Deprem anında su kaynağının kesilebileceği için yeterli miktarda su bulundurmanız önemlidir.
 2. Yiyecek: Uzun süre aç kalmayacak kadar yiyecek bulundurun, örneğin protein barları, meyve veya kraker gibi.
 3. İlk yardım malzemeleri: Ağrı kesiciler, merhem, bandaj, tıbbi maske gibi malzemeler içeren bir ilk yardım çantası bulundurun.
 4. El feneri: Elektrik kesildiğinde aydınlatma ihtiyacı duyabilirsiniz. Pil veya manuel şarjlı bir el feneri seçebilirsiniz.
 5. Pil: El feneri ve radyonuz varsa onlar için pil bulundurmalısınız.
 6. Harita ve yol tarifi: Deprem sonrası yolların kapalı olabileceği ve yolunuzu bulmak için bir harita ve yol tarifi bulundurun.
 7. Powerbank: Cep telefonunuzun şarjının sürekli olması için bir şarj cihazı bulundurun.
 8. Rüzgarlık veya battaniye: Soğuk hava koşullarında sıcak tutabilecek bir rüzgarlık veya battaniye bulundurun.
 9. Atık poşeti: Deprem sonrası ortamın kirlenmesine karşı atıklarınızı toplayabileceğiniz bir atık poşeti bulundurun.
 10. Kalem ve kağıt: Notlar almak veya mesajlar yazmak için bir kalem ve kağıt bulundurun.

Bu listedeki öğeler kişisel ihtiyaçlarınıza ve bölgenin şartlarına göre değişebilir, ancak deprem çantası hazırlamak için bu öğelerin bir kılavuz olduğunu unutmayın.

AFAD acil durum çantası nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız buraya basarak AFAD’ın kendi sitesine gidebilirsiniz. AKUT deprem çantası içinde bulunması gerekenler için buradan sitesine gidebilirsiniz. Ayrıca AKUT hazır deprem çantası da satmaktadır.

 

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir