Başarılı Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Başarılı Bir Laptop Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

0

Laptop, hem işte hem evde hem de dışarıda kullanılabilen yüksek teknolojiye sahip olan araçlar arasında yer almaktadır. Farklı markalara ait laptop modelleri olduğu gibi bu modellerinde kendi içerisinde farklı özellikleri bulunmaktadır.

Farklı özellikler laptopun hızını etkilerken aşağıda bahsedeceğimiz hususlar başarılı bir laptop özellikleri nasıl olmalı? Sorusunu da yakından ilgilendirmektedir.

İşte tasarım, model, marka ve özellik derken kafamızın karıştığını biliyoruz. Bunun içinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine odaklanmakta fayda vardır. Bütçemize en uygun bilgisayarı satın aldığımızda ise işimize yaradığını görebileceğiz.

Aşağıda bahsedeceğimiz bilgiler yalnızca laptopları kapsamıyor aynı zamanda masaüstü bilgisayarları da kapsıyor.

İşlemcisi Ne Olmalı?
İşlemcisi Ne Olmalı?

İşlemcisi Ne Olmalı?

Bilgisayarın temel özelliklerini ve çalışma hızını belirleyen en önemli devre CPU’dur. İyi bir bilgisayarda işlemci ne kadar güçlü olursa bilgisayarın hızı da performansı da yüksek olacaktır. Günümüzde i3 işlemciler artık yavaş yavaş kendi nesillerini doldurmaya başladılar. Artık i5 ve i7 işlemciler tercih ediliyor. İ9 işlemcilere baktığımızda ise onların özellik olarak yüksek maliyet açısından pahalı olması insanları ister istemez düşündürüyor. Elbette yukarıda bahsetmiş olduğumuz bütçe çok önemli. Yani bütçeniz yetiyorsa i9 işlemci kesinlikle en doğru tercih olacaktır.

Donanım Nasıl Olmalı?
Donanım Nasıl Olmalı?

Donanım Nasıl Olmalı?

Bilgisayarın performansı donanım özellikleriyle yakından alakalıdır. Bunun için satın alırken donanım özellikleri konusunda fikir almanız gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz işlemci hem intel hem de AMD şeklinde olabilir. İşlemci modellerinin hızı GHz şeklinde ölçülür. Yani dizüstü bilgisayarlar1 GHz saat hızından başlayan mobil işlemciler kullanırken masaüstü bilgisayarlarda 4,5 GHz’i aşan hızlarda işlemciler olabilir.

İşlemcilerin ayrıca kaç çekirdekli olduğuna göre yaptığı işlemlerin hızı, dolayısıyla bilgisayarın performansı da etkilenmektedir. Üst düzey bir bilgisayar arayanlar için 16 çekirdeğe varan işlemciler ön plana çıkarken, 2 ya da 4 çekirdekli işlemciler ise gündelik kullanımda fazlasıyla yeterli olmaktadır.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir