Drone’u Kim İcat Etti?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Drone’u Kim İcat Etti?

0

Özellikle askeri amaçlar için yapılan Drone’lar sayesinde bir şeylerin izini sürmek çok kolay. İnsanların derin uçma arzusu olduğu doğrudur. Bunun için her zaman gökyüzünde uçmayı ve bu dünyayı yükseklerden görmeyi ister.

1903 yılında Wright Kardeşler tarafından uçağın icadından sonra, insanoğlu Hava Araçları üzerinde giderek daha fazla deney yapmaya başladı. En başından beri, uçaklar orduya hizmet etmek için yapıldı. Amaç, hedefi karadan daha güvenli olan yükseklikten tespit etmekti.

Aynı şekilde drone da askeri amaçlar için icat edildi. Askeri havacılığın en değerli varlığı haline geldi. Ancak şu an itibariyle sivil hayatın merkezi bir parçası olmuş durumda.

Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

İnsansız hava aracının arkasındaki dahi ve yenilikçi zihin, Abraham E. Karem’dir. İHA Teknolojisinin Babası olarak da bilinir.

Drone'u Kim İcat Etti?
Drone’u Kim İcat Etti?

İlk Drone Nasıldı?

Hava araçlarının icadından sonra bu uçaklar askeri amaçlarla yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Ancak uçakların bir de dezavantajı vardı; yani uçaklar insanlar tarafından uçuruldu. Ancak herhangi bir teknik arıza nedeniyle kaza şansı yüksekti ve yüksek rüzgar basıncı nedeniyle uçak alev aldı. Bu tür kazaların olması nedeniyle hem can hem de mal kaybı riski vardı.

Drone'u Kim İcat Etti?
Drone’u Kim İcat Etti?

Robotik Drone

İlk olarak robotik uçak devreye girdi. Bu uçaklar Robotlar tarafından uçtu. Fakat bu tip uçaklar yüksek bütçe gerektiriyordu. Çünkü mühendisler, The Robotic Pilot’un yanı sıra drone giderlerini de yönetmek zorundaydı. Yani oldukça pahalıydı.

Bu durumun üstesinden gelmek ve insanların hayatını kurtarmak için ilk kez insansız uçan ve uzaktan uçabilen bir şey icat etme fikri ortaya çıktı. Ardından İnsansız Hava Araçları’nın kısaltması olan İHA’lar geliştirildi.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir