Riser Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Riser Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

Bilgisayarların temel amacı insanın üzerine düşen görevleri en hızlı şekilde ve hatasız olarak yerine getirmektir. Bugün bilgisayar denildiğinde her ne kadar temel yapısının üzerine çıkmış olsa da bilgisayarlar sayesinde yaşam konforunun çok daha üst seviyeye çıkmış olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Bilgisayarların pek çok avantajı var ve bunlardan bir tanesi de tek bir cihaz üzerinde birden fazla görevi tamamlayabiliyor olmak vardır. Ancak bu cihazlar ne kadar gelişmiş olsa da yapılan işe göre ek donanıma ihtiyaç duyuyorlar. Bu donanımlar sayesinde işe daha fazla güç sağlanırken hata payı da yok denilecek kadar aza indiriliyor. Bir bilgisayarın hata yapması sadece insanın hata yapmasından kaynaklanır, ancak bunun dışındaki sorun bilgisayarın arıza yapmasıdır.

Riser Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?
Riser Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarlar üzerindeki tüm bu görevleri yapan ise anakartlardır. Anakart kendi başına bir kart olarak kabul edilmiş olsa da üzerine farklı ekran kartları bağlanır. Doğal olarak aynı anda birden fazla görevi yapabilmek bu sayede biraz daha kolay olur.

İşte anakart ve ekran kartından bahsettiğimiz bu noktada riser kartların ne olduğunu söylemek doğru olacaktır. Riser kartın görevi bilgisayara takılması gereken ekran kartını kolaylaştırmasıdır. Başka bir değişle ekran kartı ile anakart arasında köprü görevi gören bu kartlar ekran kartının yükseltilmesi istendiğinde bu imkanı sağlayabilir. Riser kartın üretilmesinden sonra anakartın serbest ve rahat bir şekilde çalışabilmesi de sağlanmıştır.

Riser Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?
Riser Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Riser kart normal kullanılan bilgisayarlarda ihtiyaç duyulmaz. Örneğin sanal para madenciliğinde riser kart olmazsa olmazlar arasında yer alır. Anakart ile ekran kartı arasındaki mesafenin ayarlanmasını ve bu sayede fiziksel boşluğun elde edilmesini sağlar. Bu işlemin faydası ise anakartların birbirinden uzaklaşması ve bu sayede ısınmanın daha az olmasıdır. Yoğun çalışan bilgisayarlar yan yana olması gerektiğinde ortama çok fazla ısı yayacağından dolayı bu bilgisayarın performansı açısından iyi olmayacaktır. Bilgisayarlar arasındaki mesafeyi ne kadar artırabilirseniz ortam ve bilgisayarın iç ısısını da o kadar düşürmüş olursunuz.

Riser Kart Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi riser kartların kullanım amacı anakartların ve bilgisayarların birbirinden uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bilgisayardaki fanların çalışma kabiliyeti daha fazlalaştırılmış olur.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir