Monitörlerde Renk Doğruluğu ve Kalibrasyonu
  1. Anasayfa
  2. Genel

Monitörlerde Renk Doğruluğu ve Kalibrasyonu

0

Monitörlerde renk doğruluğu ve kalibrasyonu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri makalemizde bir araya getirdik.

Renk Doğruluğu ve Kalibrasyonu

Tasarım, fotoğrafçılık veya video düzenleme işleriyle uğraşan kişiler için monitör çok önemli bir konudur. Çünkü doğru renkleri göremediğinizde yaptığınız işlerin kalitesini anlamayacağınız gibi nesnelere vereceğiniz renkleri de tutturamama gibi bir sorunla karşı karşıya kalırsınız.

Monitörlerde renk doğruluğu ve kalibrasyonu konusunda birçoğumuzun yanıldığı açıktır. Bu nedenle doğru bilgiler doğrultusunda hareket edilmesi gerekir. Hatta var olan monitörlerinizin ne sıklıkla kalibre edileceği de yine önemli olan konular arasında bulunuyor.

Monitörlerde Renk Doğruluğu ve Kalibrasyonu
Monitörlerde Renk Doğruluğu ve Kalibrasyonu

Monitörlerin Renk Doğruluğu

Monitörlerde renk doğruluğu ve kalibrasyonu özellikle tasarımla uğraşanlar için önemli bir konu. Mesela bir kişi monitörünün varsayılan ayarını doğru yapmadığında ortaya çıkan sonuç yanlış olabilir. Renk doğruluğu söz konusu olduğunda üretici firmalar genelde seçimi varsayılan olarak yaparlar bu nedenle ekrana baktığınızda renkler olduğundan daha canlı ve parlak durur. Bu göze güzel gibi görünse de gerçek renkler olmadığından her ekranda farklı görülebilir.

Ekranı kalibre ettiğinizde ise doğru renkleri sağlayabilirsiniz. Örneğin tasarladığınız bir baskıyı kağıda dökeceğinizde olması gereken gerçek renklerin ortaya çıkmasını istiyorsanız kalibre işlemini mutlaka yapmış olmanız gerekir.

Monitörlerde Renk Doğruluğu ve Kalibrasyonu

Monitörler Nasıl Kalibre Edebilirsiniz?

Monitör kalibrasyonu doğru renklerin gösterilmesi açısından önemli dedik. Ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.  Yapmanız gereken ilk işlem bir kalibrasyon cihazı satın almak olacaktır. Bu cihazlar monitörünüzün renk ayarını ölçerek ayarlama yapacaktır. Satın alacağınız cihazın fiyatı ise kalitesine göre değişiklik gösterir. Yaklaşık fiyat verecek olursak 100-200 dolar arasında değişir. Doğal olarak yaptığınız işten ekmek yemek gibi bir derdiniz varsa bu cihazın mutlaka olmasını sağlamalısınız.

Cihazınızı satın aldığınızda yanında kullanım kılavuzu olacaktır. Bu kılavuzu okuyarak nasıl ilerlemeniz ve cihazı nasıl takmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Monitör kalibrasyon işlemi tek bir kereye mahsus yapılmaz. Zamanla bu ayar değişeceğinden dolayı düzenli olarak kalibre işlemini yapmanız gerekir.

Merhaba! Ben İhsan Arslan, Yaklaşık 9 yıldır editörlük yapıyorum ve bu süre boyunca birçok farklı platformda içerik ürettim. Şu anda, Web'de Hayat sitesi için içerik üretiyorum. Sizlerin ilgisini çekecek, bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir