Spotify yapay zeka destekli DJ yapıyor
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Spotify yapay zeka destekli DJ yapıyor

0

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Spotify, kullanıcı deneyimini artırmak için çeşitli adımlar atmaya devam ediyor. Şirket bu projeyi bugün duyurdu. Şirketin paylaştığı bir blog gönderisinde bu özelliğin yapay zeka destekli bir DJ olduğu ifadeleri yer aldı.

Spotify, 2021 yılında “AI DJ” adlı yapay zeka destekli bir DJ çalışmalarına başladı. Bu yapay zeka, kullanıcıların müzik dinleme alışkanlıklarına dayalı olarak, çalma listelerindeki şarkıları otomatik olarak birleştiren bir yapay zeka olacak.

AI DJ, kullanıcılara, dinledikleri müzik türüne veya favori sanatçılarına dayalı olarak, sürekli bir müzik akışı sağlar. Bu özellik, her şarkının sonunda kullanıcıların beğenisini ölçerek, daha iyi bir müzik deneyimi sunmaya çalışır. AI DJ, ayrıca kullanıcıların mevcut çalma listelerini analiz ederek, daha önce dinledikleri şarkılara dayalı olarak yeni bir çalma listesi önerir. Böylece, kullanıcıların yeni müzikler keşfetmesine ve müzik zevklerini genişletmesine yardımcı olur.

 yapay zeka destekli bir DJ

AI DJ, Spotify’ın kullanıcılarına sunulan bir diğer yapay zeka özelliği olan “Discover Weekly” ile benzer bir mantığa sahiptir. Ancak AI DJ, daha geniş bir müzik yelpazesine dayalı olarak, daha geniş bir müzik yelpazesi sunar ve kullanıcıların müzik zevklerine göre daha özelleştirilmiş bir deneyim sunar.

Spotify, ‘AI DJ’ olarak adlandırdığı yeni özelliğini, “Spotify’da müzik dinlemenin ve sevdiğiniz sanatçılarla daha da derinden bağlantı kurmanın yeni bir yolu” şeklinde açıkladı. İddialara göre ise platform, özellik için yapay zeka şirketi OpenAI’dan, DJ sesi için de Spotify’ın satın aldığı Sonantic’ten yardım alıyor.

 

Peki, siz bu Spotify yapay zeka DJ hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın! Daha fazla bu tarz haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

KAYNAK

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir