Steam Türkiye’de Oyun Dünyasını Sarsan Kararı Aldı: Steam Türkiye’den Çekiliyor mu?
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Steam Türkiye’de Oyun Dünyasını Sarsan Kararı Aldı: Steam Türkiye’den Çekiliyor mu?

0

Steam, Türkiye pazarında büyük bir değişikliğe gitme kararı aldı ve bu kararı 20 Kasım‘dan itibaren yürürlüğe koyma kararı aldı. Yapılan açıklamada, Steam’in artık Türk Lirası (TL) kullanımını sonlandıracağı ve oyunları Amerikan Doları (USD) üzerinden satacağı belirtildi. Peki, Steam neden böyle bir adım atıyor? İşte Steam’in bu kararına dair detaylar.

Steam artık Türkiye’de dolar ile işlem yapacak Son dönemde döviz kurlarındaki istikrarsızlık, birçok oyun geliştiricisini oyun fiyatlarını güncellemeye zorladı. Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısında yükselmesi, oyun fiyatlarına yeni zamlar getirdi.

Steam Türkiye'den Çekiliyor mu
Steam Türkiye’den Çekiliyor mu?

Steam, bu gelişmeleri yakından takip ederek platformun ana sayfasından önemli bir duyuru yaptı. Yayınlanan duyuruya göre, Steam artık oyunları TL yerine USD cinsinden satacak. Bu değişiklik 20 Kasım tarihinden itibaren geçerli olacak.

Steam’in bu kararının arkasındaki nedeni ise şu şekilde açıklandı:

“Son yıllarda Arjantin ve Türkiye gibi ülkelerdeki yüksek kur dalgalanmaları, oyun geliştiricilerinin oyunlarını uygun fiyatlarla sunmalarını ve sürekli olarak güncellemelerini zorlaştırdı. Geliştirici toplantılarımızda ve görüşmelerimizde, bu konu hakkında sık sık geri bildirim aldık. Ayrıca, bu ülkelerdeki sürekli kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar nedeniyle Steam ödeme yöntemlerini güncel ve işlevsel tutmakta büyük zorluklar yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak belirlemek, hem oyunculara hem de iş ortaklarına daha tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olacak ve bu bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına farklı ödeme seçenekleri sunma esnekliğini sürdüreceğiz.”

Henüz bu değişikliğin kalıcı mı geçici mi olduğu belirsiz. Ancak, bağımsız oyun geliştiricilerinin de dolar cinsinden oyun satacağı göz önüne alındığında, oyunseverlerin fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalabileceği bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.  Gene de ülkemize özel yerel fiyatlandırma olabilir. Konunun detayları henüz belli değil. Fakat şu da bir gerçek ülkemizde ucuza oyun alma devri bitiyor gibi gözüküyor.

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir