Paradox’dan Türk oyuncular için kötü haber!
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Paradox’dan Türk oyuncular için kötü haber!

0

Paradox Interactive’in yaptığı son açıklamaya göre şirket, oyunları için ciddi bir fiyat artışı uygulayacak. Öyle ki strateji ve simülasyon kategorisinden yapımlarıyla öne çıkan firma, yapılacak zammın miktarı ve tarihi hakkında ayrıntılar paylaştı.

Paradox, Türkiye’deki yerel fiyatlandırmada artışa gitti!

Paradox Interactive, günümüzün bir çok popüler oyunlarından olan Hearts of Iron ve Europe Universalis serisi ile Cities Skylines‘ın geliştiricisi. Bu oyunlar ülkemizdeki oyuncular tarafından da oldukça ilgi görüyor.

Paradox Interactive

Paradox’un Satış Sorumlusu olan Mattias Rengstedt, şirketin resmi internet forumu üzerinden yeni yılda fiyat artışı yapılacağını açıkladı. Rengstedt, aynı zamanda bölgesel fiyatlandırma konusunda da yeni adımlar atılacağını belirtti.

Steam oyun fiyatları zamlanmaya devam ediyor. Fakat bu sefer AAA yapımlar değil uygun fiyatlı küçük yapımlarda artış yaşandı.

Her yıl güncellenen yerel fiyatlandırmada Türkiye ve Arjantin için geride kaldıklarını belirten yetkili, Türk Lirası ve Arjantin Pesosu için yüzde 300‘den fazla bir fiyat artışı yapılacağını açıkladı. Bununla beraber geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen Victoria 3’ün de, zam etkisiyle birlikte güncellenmiş fiyattan satışa sunulduğu belirtildi.

Paradox yetkilisinin fiyat artışı ve sebebi hakkında yaptığı açıklama şu şekilde;

Yeni uygulamada, fiyatlarımızın ne olması gerektiğine dair ölçütümüzün çok gerisinde kaldığımız iki özel para birimi var: Arjantin Pesosu ve Türk Lirası. Bu para birimlerinin her ikisi için de yerel fiyatlarımızı önemli ölçüde artıracağız (%300’den fazla bir artış bekleyebilirsiniz).

Bunun arkasındaki sebep, yalnızca ölçütümüzün ciddi şekilde dışına çıkmamız değil, aynı zamanda bu iki para biriminin zaman içinde diğer piyasalardan çok kopuk hale gelmesidir. Bu, diğer para birimlerine karşı önemli bir fiyat farkı yarattı ve bu da, işimiz için ele almamız gereken sorunlara yol açan bölgesel fiyat istismarına yol açtı.

Mattias Rengstedt

Yapılan diğer açıklamalara göre Brezilya Reali, Kolombiya Pesosu, Hindistan Rupisi, Endonezya Rupiahı, Kazakistan Tengesi ve Rus Rublesi’nde de ılımlı bir artış olacak. Ayrıca İngiliz Sterlini, Norveç Kronu, Polonya Zlotisi ve İsviçre Frangı’nda düşük seviyede bir zam yapılacak. Adı geçmeyen ülkelerde ise herhangi bir fiyat artışı söz konusu değil.

Birçok ülkenin para birimini kapsayan fiyat değişiklikleri, 1 Şubat 2023 günü itibariyle uygulanmaya geçecek.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca sizde daha çok oyun haberleri görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir