Oxygen Not Included Rehberi – Türkçe
 1. Anasayfa
 2. Oyun

Oxygen Not Included Rehberi – Türkçe

0

Oxygen Not Included, Klei Entertainment tarafından geliştirilen ve hayatta kalma türünün en zorlayıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen bir oyunudur. Bizde bugün sizler için için Oxygen Not Included Rehberi hazırladık. Oyuncular, uzaylı bir asteroitin derinliklerine yerleşen bir koloninin lideri olarak rol alırlar. Hayatta kalma, kaynak yönetimi ve çevresel faktörleri kontrol etme becerileri, oyunda başarılı olmanın anahtarıdır. Bu rehber, Oxygen Not Included’ı daha iyi anlamanıza ve ustalaşmanıza yardımcı olacak önemli ipuçlarını sunacaktır.

Bölüm 1: Temel Kaynakları Yönetme

Oxygen Not Included’da hayatta kalmak için gerekli olan temel kaynakları etkili bir şekilde yönetmek çok önemlidir. Bu bölümde şunları ele alacağız:

 • Su, oksijen ve yiyecek kaynaklarını nasıl üretebilirsiniz?
 • Kaynakları depolama ve dağıtma stratejileri.
 • Atık ürünlerin yönetimi ve geri dönüşümü.

Öncelikle temiz su kaynaklarımıza çok önem vermeliyiz. Kesinlikle kirli suyla karışmamalılar. Suları oyun başında yakın olanların altını kazarak tek bir yerde birleştirebilirsiniz. Uzakta olan su kaynaklarını ise oyunun ileri safhalarında su pompasıyla birleştirebiliriz. Biz aşağıdaki resimde nasıl birleştirmeniz gerektiğini göstermek için küçük bir şey hazırladık ama kendi oyunlarımızda depoyu büyük yapıyor ve 3, 4 adet su kaynağını birleştiriyoruz.

su birleştirme
Oxygen Not Included Su Birleştirme Nasıl Yapılır?

Çok önemli bir ipucu ise etrafta gördüğümüz bitkileri kırmak yerine üzerine tıklayıp otomatik hasat seçeneğini seçebiliriz. Bu sayede tarla yapmadan oyun başında çiftçilik yapabiliyoruz.

Oyun başında çevredeki kaynakları kullanma
Oyun Başında Çevredeki Kaynakları Kullanmalıyız

Ayrıca oyunun başında içinde temiz havaların bulunmadığı mağaraları açmamalıyız kısıtlı olan temiz havamızı idareli kullanmalıyız. Oyuna ilk başladığımızda etrafımızda oksilyat blokları bulunur. Bu bloklar zamanla çözünerek etrafına temiz oksijen yayarlar. Acil bir durum olursa bu blokları kırıp bir süre daha oksijensiz idare edebilirsiniz.

Oxygen Not Included Oksilyat Bloğu
Oxygen Not Included Oksilyat Bloğu

Bölüm 2: Oksijen Üretimi ve Yönetimi

Oyunda oksijenin bol ve temiz bir şekilde üretilmesi gereklidir. Bu bölümde:

 • Oksijen üreten tesislerin kurulumu ve optimize edilmesi.
 • Karbondioksit ve diğer gazları nasıl kontrol edebilirsiniz?
 • Oksijenin koloniniz için neden bu kadar kritik olduğu.

Öncelikle oyunun en başında bir adet oksijen yayıcı üretmeniz gerek. Bunu çalıştırmak için ise bir adet batarya ve bir adet manual(tekerli) jeneratör üretmeniz gerek. Daha sonra ise kabloyla bunları birbirlerine bağlamalısınız. Bu temel oksijen üretici yosunla çalışıyor ve en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Çünkü yosun hem bulması kolay hem de üretmesi kolay bir kaynak. Tabi ki daha bir çok yöntemle elektrik üretebilirsiniz. Mesela suyu ayrıştırarak içinden çıkan oksijeni borularla ve hava çıkışlarıyla koloninin içine dağıtabilirsiniz. Tabi ki çok farklı oksijen üreticilerde var bunları biraz deneyimleyerek öğrenmelisiniz. Oksijen yukarı çıkarken, karbondioksit aşağı inmektedir. Bu yüzden bazı yerlere hava akışı karosu koyarsanız katlar arasında hava geçişi olacaktır. En alttan ürettiğiniz oksijen yukarı doğru çıkarak koloninin tamamına yayılacaktır. Ayrıca karbondioksitte en alt kısma inecektir. Ben genelde karbondioksiti azaltmak için tarlalarımı en alt kısma yapıyorum bu sayede o karbondioksiti bitkiler kullanıyor yada mantar üretmek için kullanıyorum. Tabi ki ileride tarlaları taşımanız gerekirse belirli aralıklarla hava temizleyicisi koyarsanız onlarda benzer bir işlevi görecektir. Oxygen Not Included Rehberi içine tüm sistemleri ekleyemediğimiz için sistemleri içeren bir rehber daha hazırlayacağız, o zaman orada bu sistemleri daha detaylı anlatacağız.

Oksijen Üreticiler ve Hava Karoları
Oksijen Üreticiler ve Hava Karoları

Ayrıca en alt kısma hava pompası koyarak gene aynı şekilde dibe çöken karbondioksiti uzaya baca yapıp atabilirsiniz. Bir çok taktik ve çözüm var. Bu yüzden genelde haritada durum neyi gerektiriyorsa onu yapmalıyız. İzlediğiniz bir rehber videosunda oluşan haritayla sizin haritanız çok ters olabilir. O videodakilerin bulduğu gayzerleri siz bulamayabilirsiniz. Bu yüzden kendi çözümlerinizi üretmek zorundasınız.

Bölüm 3: Yiyecek Üretimi ve Yönetimi

Açlık, koloninizin başarısızlığına yol açabilir, bu nedenle yiyecek üretimi ve yönetimi çok önemlidir. Bu bölümde:

 • Yiyecek üretimi için sera ve çiftliklerin kurulumu.
 • Yiyeceklerin saklanması ve bozulmasını önleme yöntemleri.
 • İdeal beslenme dengesini koruma.

Yiyecek üretmek için tarlalar kurabilirsiniz. Veya hayvan çiftlikleri de kurabilirsiniz. Ben daha çok oyun başında çiftlik kurmayı tercih ediyorum. İleri aşamalarda yemek çeşitliliğini arttırmak için hayvancılıkta yapıyorum.

Örnek Tarla
Örnek Tarla

Mutfakta çeşitli aletler üreterek farklı yemeklerde yapabilirsiniz. Tabi ki iyi bir aşçıya ihtiyacınız olacak. Bu ürettiğiniz besinleri ise buzdolabında saklamalısınız ki bozulmasınlar. Koloniye çok fazla insan alarak beslenme dengenizi bozmayın. Üretebileceğiniz yemek döngüsünde insanlar almaya özen gösterin.

Buzdolabı Sistemi
Buzdolabı ve diğer yemek sistemleri

Bölüm 4: Isı ve Sıcaklık Kontrolü

Sıcaklık ve ısı yönetimi, koloninizin verimliliği ve konforu için kritik öneme sahiptir. Bu bölümde:

 • Soğutma ve ısıtma sistemlerinin kurulumu.
 • İdeal sıcaklık aralıklarını koruma.
 • Sıcaklıkla ilgili olası sorunların nasıl çözüleceği.

Başka bir konu ise koloninin içerideki sıcaklığını korumak tabi ki. Oyunda bazı ısı yayan bölümler var. Bunun yanı sıra çalıştırdığımız makinelerde sıcaklık üretiyor. Sıcaklık gelen kısımları yalıtımlı karoyla kapatabiliriz. Aşırı bir sıcaklık varsa; soğuk su gayzeri veya soğuk buhar menfezi bulup onları borularla kolonin içinde ısı yayan borularla gezdirip sıcaklığını düşürebiliriz.

Oxygen Not Included Rehber

Bu rehber, Oxygen Not Included oyununun karmaşıklığını anlamanıza ve ustalaşmanıza yardımcı olacak temel ipuçlarını sunmaktadır. Oyunu daha iyi anlamak ve daha fazla strateji geliştirmek için bu rehberi kullanabilir ve koloninizin hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz. İyi oyunlar ve başarılar dileriz!

Sizde rehbere eklemek istedikleriniz yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca bu tarz içeriklerin devamı için oyun bölümünü inceleyebilirsiniz.

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir