Tesla’dan Rakiplerine Ortak Şarj Konektörü Çağrısı
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Tesla’dan Rakiplerine Ortak Şarj Konektörü Çağrısı

1

Tesla, 2012 yılında geliştirdiği konektör tasarımını Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adıyla tescilleyerek rakiplerine çağrıda bulundu.

Tesla'dan rakiplerine ortak şarj konektörü çağrısı

2012 yılında Tesla Model S ile birlikte geliştirlen şarj konektörünü tescilleneren yeni bir standart oluşturuldu. Tesla, bugün yaptığı açıklamada Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adını verdiği konektör tasarımının diğer şirketler tarafından da kullanılması için çağrı yaptı.

Tesla, şirketleri NACS konektör tasarımını kullanmaya davet etti

Tesla, kendine ait bir şarj standardını dünyaya açıkladı. Bu standard, CCS Combo gibi konektör tasarımları yerine kullanılabilecek ve şirket, şarj şebekesi operatörlerini ve araç üreticilerini, Tesla şarj konektörünü ve şarj portunu kullanmaya davet etti. Standard, “tek bir ince paket” kullanarak AC şarjı (tek fazlı) ve DC hızlı şarj için tasarlandı ve DC güç çıkışının, Kombine Şarj Sistemi (CCS) durumundan iki kat daha fazla olan 1 MW’a kadar güce ulaşabileceği resmen açıklandı.

 

Tesla, şarj standardı olarak kullanacağı konektör tasarımını dünyaya açıkladı. Bu konektör, CCS Combo gibi diğer konektör tasarımları yerine kullanılabilecek ve şarj şebekesi operatörlerini ve araç üreticilerini yerleştirmeye davet ediyor. Tesla’nın şarj standardı, AC şarjı (tek fazlı) ve DC hızlı şarj için tek bir ince paket kullanarak tasarlandı ve DC güç çıkışının 1 MW’a kadar güce ulaşabileceğini resmen açıkladı.

Geliştirilen standardın iki farklı konfigürasyonu olduğu biliniyor. Şirketin geriye dönük uyumluluk ile ilgili açıklaması ise şu şekilde:

<block”e class=”wp-block-” e”=””></block”e>

“Kuzey Amerika Şarj Standardı hem 500V nominal konfigürasyonda hem de 1,000V nominal konfigürasyonda mevcuttur. 1.000V versiyonu mekanik olarak geriye dönük uyumludur (yani 500V girişler 1.000V konektörlerle ve 500V konektörler 1.000V girişlerle eşleşebilir).”

Bu tasarım, şarj hızının artmasını, şarj konektörlerinin daha dayanıklı hale gelmesini ve daha az bozulma riski taşımasını sağlıyor. Ayrıca, bu tasarımın kullanılması ile şarj merkezlerinde ve evlerde daha az yer kaplaması ve daha az maliyetli hale gelmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, Tesla, bu konektör tasarımının dünya çapında kullanılmasını ve elektrikli araçların şarjının daha kolay hale gelmesini amaçlamakta.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca sizde daha çok Tesla haberi görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 4 Şubat 2019

    Gelecek için bence iyi bir şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir