Orion uzay aracı Dünya’nın yeni görüntülerini Gönderdi!
  1. Anasayfa
  2. Uzay

Orion uzay aracından Dünya’nın yeni görüntüleri geldi!

Orion uzay aracı, NASA’nın yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle Dünya’dan fırlatılmasından beş gün sonra, Ay’ın yüzeyinin sadece 210 kilometre üzerinden başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Bu görev sırasında Ay’a oldukça yaklaşan Orion, Dünya’nın çarpıcı bir görüntüsünü de yakalamayı başardı.

0

Orion Uzay aracı, NASA tarafından geliştirilen yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle Dünya’dan başarılı bir şekilde fırlatıldı. Bu görev sırasında, Orion, Ay’ın yüzeyinin sadece 210 kilometre üzerinden geçti ve Ay’a oldukça yaklaştı. Ayrıca, Orion, Dünya’nın çarpıcı bir görüntüsünü de yakaladı.

Artemis I görevi başarı ile devam ediyor

Canlı olarak yayınlanan uçuş sırasında, Orion uzay aracı birçok etkileyici görüntüler yakaladı ve NASA tarafından paylaşıldı. Bu görüntüler arasında, Orion uzay aracının kendisi de yer alan bir görüntü var, ki bu görüntüde Dünya Ay’ın arkasında kaybolduğu görülmektedir. Bu görüntü, Orion uzay aracının Dünya’nın güzel bir görüntüsünü yakalamayı başardığını göstermektedir.

Mürettebatsız Artemis I görevi kapsamında yola çıkan Orion, çektiği görüntülerle Dünya’nın güzel görüntülerini ve Ay’ın yörüngesinde kaybolmasını bizlere tersten yaşattı. Orion, Ay yörüngesindeki yolculuğuna devam edecek ve ilerleyen günlerde bir kez daha Ay’a oldukça yakın geçecek. Artemis I görevi, donanımların test edildiği bir ön-görev olarak planlandı ve Orion bu görev sırasında yaklaşık 1 hafta boyunca yörüngede kalacak. Bu görev sırasında, Orion’dan yeni ve etkileyici görüntüler bekleyebiliriz. Orion uzay aracı, 28 Kasım Pazartesi günü Dünya’dan en uzak noktasına ulaşacak ve gezegenden 430 bin kilometreden daha uzakta yer alacak. Daha sonra, Ay’ın etrafından dolanacak ve tekrar Dünya’ya dönecek.

Orion uzay aracı

NASA, Artemis I görevinin gidişatından şu ana kadar oldukça memnun. 11 Aralık’ta Kaliforniya kıyılarına inerek görevini tamamlaması beklenen Orion uzay aracının ardından, Artemis II görevinin yolu açılarak. 2025 yılında yapılması planlanan Artemis III görevi ile birlikte ise uzaya ilk kadın ve siyahı insanın Ay yüzeyine çıkarılması planlanıyor.

NASA’nın uzun uğraşlar sonunda hayata geçirdiği Ay görevi başarı ile ilerliyor gibi görünüyor. Peki siz siz uzay ajansının çalışmaları ve Orion’un çektiği Dünya görüntüleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca sizde daha çok uzayla alakalı yazı görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Merhaba, ben Berkay Yavuz, Webde Hayat teknoloji ve sosyal içerik platformunun editörüyüm. Yaklaşık 5 yıldır bu alanda çalışıyorum ve her zaman yeni teknolojileri takip ederek ve içerik trendlerini analiz ederek sektördeki en iyi içerikleri sunmak için çaba gösteriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir